БИОЛОШКА СЕКЦИЈА
ДАНАС ЈЕ ДАН ЗА ДЕЦУ И ЗАШТИТУ ЖИВОТНЕ СРЕДИНЕ
Како се целокупно човечанство протеклих деценија суочава са проблемом све веће угрожености животне средине, потребно је да се као друштво успешније носимо са тим. Од најранијег детињства неопходно је указивање на важност заштите животне средине. Како би се развио и подигао ниво свести деце о проблемима заштите животне средине, ученици наше школе су кроз разне активности допринели очувању средине у којој живе. Ученици су у својој околини сакупљали отпад, правили разне предмете од рециклирајућег материјала, посадили цвеће у својим учионицама како би обогатили изглед учионице и допринели производњи чистог ваздуха, цртали разне цртеже са снажним порукама о очувању планете Земље.
Циљ овог дана у току Дечије недеље је један, а то је , да ће свет остати за све нас само ако се према њему будемо опходили на тај начин да оно што користимо, користимо тако да остане и за генерације које долазе после нас..покажимо мало више алтруизма, због генерација које долазе.



ПТИЦЕ ПОВЕЗУЈУ СВЕТ!
" Ако желите да слушате песму птица, НЕ КУПУЈТЕ КАВЕЗЕ. САДИТЕ ДРВЕЋЕ!"
Светски Дан птица, 9.мај, је прави тренутак да се запитамо како изгледа свет из птичије перспективе и како је птицама у њему.
За сам живот на планети Земљи, непоходно је да имамо и негујемо свест о томе колико су нам птице битне и колико је битно да се очувају.
Србија данас броји 362 различитe врста птица.
Да ли сте знали да је ове године у Србији регистрована нова врста птице, жутокљуни морски гњурац. Од ове године богатији смо за још једну врсту селице.
Велики број птица је осетљиво на промене у животној средини. Екстремно високе температуре, суше, загађења, климатске промене, промене у биљкама, јако негативно утиче на живот птица, на смањење њиховог места за живот, немогућност сеоба, индустрија, сеча шума, исушивање мочвара и друге људске активности уништавају изворе хране птицама, место за гнездилишта, а самим тим број птица је све мањи на планети. Нажалост, лов и криволом такође драстично смањују бројност птица.
Светски дан птица нам омогућава да се поред самог очувања птица, укаже и на заштиту природе и животне средине што је заједнички задатак и одговорност свих нас.
Циљ Светcког дана птица је:
- ширење свести ученика о важности и очувању птица
- очување природних станишта и спречавање њиховог уништавања
- схватање очувања биодиверзитета
- употреба рециклирајућег материјала у сврху смањења количина отпада и здравије животне средине (значај рециклаже)
Тим поводом су ученици виших разреда наше школе, код својих кућа, допринели очувању птица правећи кућице и хранилице за њих.
Кућице су прављене од различитог рециклирајућег материјала.
АПРИЛ У НАШЕМ ВОЋЊАКУ
Сади дрво
Где год нађеш згодно место,
ту дрво посади!
А дрво је благородно,
па ће да награди.
Наградиће изобиљем
хлада, рода свог,
наградиће било тебе
било брата твог.
Јован Јовановић Змај
Водећи се речима чика Јове Змаја и ми смо пре 3.године засадили у парцели школског дворишта саднице различитих сорти кајсија.
О воћњаку се брину како ученици биолошке секције, тако и додатну помоћ добијамо и од домара школе, како би кајсије што лепше и боље расле и дале много слатких подова.
Како данас, овог дивног пролећа 2020.године изгледају наше кајсије и наш воћњак можете да погледате на фотографијама.
Уживајте у њима као што ћемо и ми у слатким плодовима наших кајсија.
Дан планете Земље 22.април 2020. године
Данас је јубиларна 50.годишњица Дана планете Земље, посвећена одрживом коришћењу ресурса, климатским променама и живим бићима највише погођеним променама климе, пчелама.
- Да ли знате ко је најзаслужнији што је наша планета и даље зелена? ПЧЕЛЕ!
- Од њиховог опрашивања зависи 2/3 наших усева и 85% цветних биљака. Оне нам нису корисне, оне су НЕОПХОДНЕ за опстанак наше планете и нас самих!
Ученици наше школе су били вредни, одвоји своје време у тренутној ситуацији ванредног стања и посветили су своју пажњу планети Земљи кроз своје цртеже,да јој се захвале на свему што нам је дала и даје.









ПЧЕЛЕ ВОЋЊАКА
Школски воћњак су овог сунчаног марта посетиле пчеле самотарке или солидарне пчеле.
Као добри опрашивачи воћака у пролеће присутне су солитарне пчеле Оsmia cornuta и Osmia bicornis (rufa). Оне се налазе ту око нас, али их нажалост не примећујемо. Не производе мед, мирољубиве су, добри су опрашивачи, имају жаоку али не боду, лете на нижим температурама и зато опрашују воћке које рано цветају. Оне не живе у кошницама, не роје се већ све раде саме. Често их људи зову "пчелама воћњака".


ПРОЛЕЋНА РЕЗИДБА КАЈСИЈА
Проредили смо младе гране, а друге прекратили на одређену дужину како би смо формирали крошњу и повећали родност самих кајсија.
Ученици биолошке секције су имали прилике да виде и науче како се врши резидба.



РАДИОНИЦА ПЧЕЛАРЕЊЕ
